Co wchodzi w skład napraw układu hamulcowego?
Układ hamulcowy to jeden z kluczowych podzespołów w aucie. Składa się on ze zbioru elementów, które mają za zadanie zatrzymać samochód będący w ruchu lub zapobiec stoczeniu się z pochylonej drogi. Ważne jest, aby układ hamulcowy był regularnie serwisowany i działał prawidłowo. Zachęcamy do zapoznania się z naszym wpisem, w którym wyjaśniamy, co obejmuje naprawa układu hamulcowego.
Na czym polega naprawa układu hamulcowego?
Prawidłowo działający układ hamulcowy pozwala szybko zmniejszyć prędkość pojazdu lub zatrzymać się w każdym momencie. Dzięki temu pozwala on uniknąć kolizji i wpływa na bezpieczeństwo podczas jazdy. Niestety czasem zdarza się, że układ hamulcowy zaczyna tracić swoje właściwości. W takim przypadku konieczna może się okazać naprawa układu hamulcowego. Obejmuje ona między innymi:
- czyszczenie i konserwację hamulców,
- wymianę klocków, tarcz, szczęk, cylinderków,
- wymianę i regenerację zacisków hamulcowych,
- wymianę modulatorów.
W każdym przypadku zakres usług naprawczych jest dostosowywany do stanu technicznego samochodu, marki i sposobu eksploatacji. Warto też wspomnieć o tym, że naprawa obejmuje układ EBS i ABS.
Kiedy warto wykonać naprawę układu hamulcowego?
Naprawa układów hamulcowych może być niezbędna w momencie, gdy pojawią się oznaki problemów z hamulcami. Do charakterystycznych objawów uszkodzenia układu hamulcowego można zaliczyć między innymi: stukanie i piski podczas hamowania, zapalenie się kontrolki układu hamulcowego na desce rozdzielczej, czy brak powrotu pedału hamulca do pozycji wejściowej po wciśnięciu. Niekiedy problemem z układem hamulcowym może być stary lub zanieczyszczony płyn hamulcowy. W powyższych przypadkach warto zgłosić się do serwisu samochodowego, który zdiagnozuje usterkę.